Zasady fair play w tenisie
Blog
Opublikowano: 17.06.2019 Autor: Admin Wiiin

Zasady fair play w tenisie

Czym są zasady fair play?

W każdym sporcie, oprócz reguł gry, zawodników obowiązują także zasady fair play. Są to normy zachowania zarówno na, jak i poza kortem, dzięki którym rywalizacja prowadzona jest w uczciwy i sprawiedliwy sposób. Ich przestrzeganie powinno być nadrzędną wartością dla każdego sportowca.

Przedstawiamy nasz Kodeks Fair Play (opracowany w oparciu o kodeks autorstwa Zofii i Ryszarda Żukowskich)

  1. Zwycięstwo jest ważne, jednak nie powinniśmy dążyć do niego za wszelką cenę.
  2. Zawsze gramy uczciwie, nie oszukujemy przeciwnika i nie wykorzystujemy jego nieuwagi lub błędów sędziego do osiągnięcia własnych korzyści.
  3. Szanujemy rywali zarówno w trakcie, jak i po meczu, jesteśmy życzliwi i kulturalni.
  4. Przyjmujemy przegraną z godnością, nie złościmy się i nie obwiniamy innych za nasze niepowodzenia.
  5. Stawiamy na zabawę i sportową rywalizację, a tenis jest dla nas pasją i motywacją do pokonywania własnych słabości.

Dlaczego są ważne?

W turniejach uczestniczą zarówno doświadczeni zawodnicy, którzy grali już w wielu rozgrywkach, jak i amatorzy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w profesjonalnych zawodach. Dzięki WiiiN obie kategorie graczy mają szansę się spotkać i wspólnie rywalizować o atrakcyjne nagrody. Jednak chęć zwycięstwa nie powinna przysłaniać uczestnikom turnieju istoty zmagań na korcie. Tenis, nazywany sportem dżentelmenów, wymaga od graczy stosowania się do zasad fair play, szczególnie w przypadku, gdy sami sędziują swoje mecze.

Chcemy, by każde spotkanie dawało Wam radość i pozwalało poczuć prawdziwego ducha sportowych zmagań. Jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy wszyscy uczestnicy stosują się do zasad fair play: szanują przeciwnika i grają uczciwie. Oszukiwanie na korcie jest zachowaniem niegodnym prawdziwego sportowca. Zawodnik, który nie stosuje się do zasad fair play i naszego kodeksu może zostać wykluczony z rozgrywek.

Przykłady dobrych zachowań na korcie:

Chcemy przedstawić kilkoro tenisistów, którzy zasługują na wyróżnienie. Pokazali oni, że zasady fair play powinny być przestrzegane na każdym szczeblu rozgrywek i świadczą o wielkości zawodnika.

Jack Sock grając przeciwko Lleytonowi Hewittowi w Pucharze Hopmana w 2016 roku zasygnalizował przeciwnikowi, że ten powinien poprosić o challenge. Mimo tego, że sędzia wywołał już aut i Sock zdobyłby ważne punkty. Zawodnik postanowił nie wykorzystywać błędu arbitra i grać zgodnie z zasadami fair play. Brawo za piękną postawę godną prawdziwego sportowca!

Podobnym zachowaniem wykazał się Łukasz Kubot, który grał z Robertem Lindstedtem przeciwko Maksowi Mirnemu i Michaiłowi Jużnemu o awans do półfinału Australian Open w 2014 roku. W decydującym, trzecim secie, po jednej z akcji arbiter przyznał punkt polsko-szwedzkiemu duetowi. Jednak Polak zwrócił uwagę, że został przez niego popełniony, przez nikogo niezauważony, błąd podwójnego odbicia. Sędzia skorygował wynik, a Kubot i Lindstedt stracili wartościowego gema, ale zyskali podziw w oczach kibiców.

Godne zaprezentowania postawy zdarzają się nie tylko wśród liderów rankingów. Warte pochwały jest również zachowanie Marty Boguckiej na turnieju OTK Kadetek w Łodzi parę lat temu. Po przełożeniu terminu meczu jej rywalka nie pojawiła się na korcie o czasie. Sędzia zaproponował jej wygraną walkowerem, jednak młoda tenisistka poprosiła o rozmowę telefoniczną z przeciwniczką. Okazało się, że dziewczyna była przekonana, że ich mecz rozpoczyna się godzinę później. Bogucka postanowiła na nią poczekać i zawalczyć o wygraną na korcie, a nie poza nim. Jakby tego było mało, sytuacja powtórzyła się również w ćwierćfinale debla - zawodniczka znów zdecydowała się poczekać na rywalki. Czasem wystarczy mały gest - jeden telefon, by wyrazić swój szacunek dla przeciwnika i poszanowania sportowej rywalizacji.

Przykłady niestosownych zachowań na korcie:

Niestety, nawet na wielkich turniejach zdarzają się sytuacje, które budzą duże emocje.

Przykładem może być, krytycznie komentowane w mediach, zachowanie Jerzego Janowicza w meczu z João Sousą w II rundzie turnieju ATP w Winston-Salem w 2014 roku. Pomimo wielkiego szacunku do jego tenisowych osiągnięć, całe środowisko często poddaje w wątpliwość moralność postępowania tego zawodnika na korcie. Sytuacja, o której chcemy opowiedzieć wyglądała tak: Portugalczyk, który wybił piłkę w aut, był zdania, że otarła się ona o Polaka. Sędzia pozostał nieugięty, a pomiędzy zawodnikami doszło do płomiennej kłótni. Nie byłoby to aż tak nadzwyczajna sytuacja, gdyby nie to, że po wszystkim Janowicz sam przyznał, że arbiter się pomylił, ale on postanowił go nie poprawiać. Zawodnik zrobił to, bo uważał, że wcześniej sędzia wiele razy popełniał błędy na korzyść jego rywala. Polak wyraził przekonanie, że całe zamieszanie było winą wyłącznie arbitra, który mylił się wiele razy w ciągu meczu. Było to zachowanie niezgodne z duchem gry fair play i nie powinno mieć miejsca na żadnym korcie świata.

Zapraszamy do uczestnictwa w turniejach WiiiN - TUTAJ znajdziesz informacje o trwających rozgrywkach. Czekają na Ciebie prawdziwe sportowe emocje i możliwość rywalizacji z gwiazdami polskiego tenisa. Dołącz do nas, graj zgodnie z zasadami fair play i zdobądź tytuł mistrza!

Witaj na platformie WiiiN